Lesson Title

יום בחיי המרכז להצלת צבי ים

A Day in the Life of the Sea Turtle Rescue Center

Introduction Vocabulary


Words

מלים

Laconic לקוני
Devotion מסירות
Population אוכלוסייה
Perseverance התמדה
Routine שגרה
Admitted Patients מאושפז
Discharges הפרשות
Thorough מקיף

 


Expressions

ביטויים

Somewhat Dry יבשה-משהו
To Treat להעניק טיפול
Work Protocols תהליכי עבודה קבועים
Doctor Visit ביקור רופאים
Water Container מכל מים
Properly באופן תקין
Reception and Diagnostic קליטה ואבחון
Sisyphean Process תהליך סיזיפי

 


Terms and Environmental Studies

מונחים בלימודי הסביבה

A beat in Giv'at Olga, a neighborhood inthe western side of Hadera גבעת אולגה, חוף הדייגים
Loggerhead Sea Turtle צב ים חום
Green Sea Turtle צב ים ירוק
Leatherback Sea Turtle צב ים גילדי
Poikilotherm דם קר
Parasite טפיל
Infecting מזהם

 

VocabQuiz1


שאלות לפני קריאה


 

Image 1

Sea turtle5

Text1

על לוח המודעות התלוי בכניסה למרכז הארצי להצלת צבי ים במכמורת נכתב בטוש כחול "שחרור של אהרון ומשה הקטן ביום שישי הקרוב בשעה 08:30 באולגה - חוף הדייגים". הודעה לקונית, יבשה-משהו, שמאחוריה חבוי סיפור על חזון, מסירות, התמדה והרבה מאוד אהבה.

 

Quiz2


ענה על השאלות הבאות


Text2

ברוכים הבאים אל המרכז היחיד מסוגו בארץ, שנועד להגן על צבי הים שנפלטו אל החוף, להעניק להם טיפול רפואי, לשקם אותם ולהחזירם אל הטבע

 

Quiz3


ענה על השאלות הבאות

Text3

פוטנציאל הרבייה הגבוה, לצד אחוז התמותה הגבוה של הצבים הצעירים, מדגישים את חשיבות ההצלה, השיקום וההשבה לטבע של צבי הים. גם של צב ים יחיד.

Image2

Sea turtle1

 

Quiz4


ענה על השאלות הבאות

Text 4

מיום הקמתו, בשנת 1999, טופלו במרכז הארצי להצלת צבי ים מאות צבי ים, רובם מהמין צב ים חום (הנפוץ ביותר בחופי הארץ), ולצידם גם צבי ים ירוקים ואף צבי ים גילדיים. בשל העלייה במודעות הציבור לנושא, עולה מדי שנה מספרם של הצבים הפגועים המגיעים למרכז.

 

Quiz5


ענה על השאלות הבאות

Text5

יום במרכז מתחיל כמעט תמיד באופן שגרתי, אך אף פעם אי אפשר לדעת כיצד (ומתי) הוא יסתיים. טלפון מדייג שנתקל בצב פצוע בים או מגולש גלים שמצא צבה נדירה על החוף משנה באופן מיידי את שגרת היום. אך למרות הכל, ישנם תהליכי עבודה קבועים שחובה לבצעם מדי יום ביומו, 365 ימים בשנה, בדיוק כפי שבבתי חולים "אנושיים" נערכים מדי יום ביקורי רופאים ושאר תהליכים חיוניים. בתחילתו של כל יום מקבלים מתנדבי משמרת הבוקר דף האכלה המותאם לאוכלוסיית המאושפזים ולמצבם הפיזי. המלצות המזון נקבעות עבור כל צב, לפי מצבו ותהליך החלמתו. אך לפני האוכל - ישנם כמה תהליכים הכרחיים שיש לבצע. המתנדבים עושים סיבוב בין מכלי המים בהם שוהים הצבים, בודקים שהכל פועל כשורה. בכל מכל מוודאים כי מי הים מוזרמים באופן תקין, וחשוב לא פחות - שהטמפרטורה מיטבית. לבדיקה זו חשיבות מכרעת: שלא כמו בני האדם, צבי הים הם בעלי דם קר - מה שאומר שכל שינוי בטמפרטורה משפיע במידה ניכרת על איכות חייהם. בנוסף, לצד כל מכל מצוי סיפון - צינור שמטרתו לשאוב מקרקעית המכל פסולת מזון והפרשות שהצטברו בו.

בלב המתחם מצויה עמדת האכלה, ובה מכשירי מדידת משקל למנות המזון: דגים, סרטנים, דיונונים וגם חסה. הרבה מאוד חסה. למעשה, מדי שנה צורכים צבי הים השוהים במרכז כ-3 טונות חסה. לאחר האכלת הצבים, פונים המתנדבים אל עמדת המחשב ומזינים אל תוכנה ייעודית את נתוני ההאכלה והמדידות השונות שנערכו לצבים (אורך, משקל וכו'). תהליך זה אורך כארבע-חמש שעות, ומאחר שהוא חיוני לאיכות חיי הצבים, הוא נערך מדי יום.

Text6

Sea turtle6

 

Jquery Ordering QuizQuiz6-Need to Do


ענה על השאלות הבאות

Text6

צדק אקולוגי

ומה באשר למאושפזים שזה עתה הגיעו? כל צב שנכנס בשערי המרכז עובר הליך קליטה ואבחון, יחד עם בדיקות מקיפות. הדבר נועד לספק למטפלים מידע מדויק על מצבו הבריאותי ועל האופן שבו יטופל. לאחר הבדיקות הראשוניות הללו, מסירים המטפלים מהצב טפילים ומזהמים, מטפלים בפצעיו ועורכים לו בדיקות דם, צואה ובדיקות להימצאות בקטריות וטפילים. אם מתעורר הצורך, נלקח הצב אל מרפאות וטרינריות, שם עורכים לו צילומי רנטגן וניתוחים.

 

Quiz7-DONE

ענה על השאלות הבאות

Image4

Sea turtle2

Text7

צבי הים, בדרכם המהורהרת, מחלימים בקצב איטי למדי. עבורם ועבור המטפלים בהם, מדובר בתהליך ארוך, מייגע, כמעט סיזיפי, ששיאו בשחרורם אל הים (במקרים המסתיימים בסוף טוב). זהו יום חג שתמיד נוטה לרגש גם את המטפלים והמתנדבים הוותיקים ביותר. שהרי מדובר בצדק היסטורי (או במקרה של צבי הים - צדק אקולוגי) שאנו, בני האדם הפוגעים, חייבים להם.

 

Quiz8-DONE


ענה על השאלות הבאות

הטיפול בצבי הים השוהים במרכז מתבסס על מתנדבים מתחומים שונים: אוהבי טבע, סטודנטים מהמכללה הימית לישראל, וטרינרים מהארץ ומחו"ל, דייגים המספקים מזון ורבים וטובים אחרים.

Image 5

Sea turtle7

 
 

Lesson Information

Lesson Title: Israel's Declaration of Independence - Part One

Lesson Author: Dr. Moshe Rachmuth

Content Area: Political Science

Level: Intermediate High

Objectives: Learn specialized vocabulary, formal idioms, academic discourse on concrete issues.

Copyright Information:

Original Text:

Image Credits: